Na tuhle novinku jsme dlouho čekali. Jedná se o vylepšenou verzi modelu Forekaster, který byl určen především do mokra. Nová verze je o kus dál.
Přímo skokově se katapultovala mezi top pláště, které jsme mohli poslední dobou mučit. Novinka by měla mít snazší odvalování než Minion či Dissector, a přitom lepší grip než Aspen či Rekon. Velké cíle Maxxisu, ne že ne.
Nový Forekaster má na první pohled velmi podobný vzorek jako starý model, ale přibyla střední řada špuntů a celkové rozložení vzorku je nyní lehce hustší a na volných plochách přibylo jemné zdrsnění. Je tu patrný rozdíl oproti zmiňovaným plášťům ve stejné rozměrové kategorii 29×2,4“, s nimiž jsme měli co do činění. Rekonu jsme naměřili digitálním posuvným měřidlem šíři 60,67 mm, Rekonu Race 62,37 mm a novému Forekasteru 57,5 mm. Plášť je i na pohled užšího provedení, a tak jsme byli zvědaví, jak si poradí s tlumením nárazů a adhezí na větších překážkách.
Nahození pláště bez duše jde snadno i dílenskou pumpou. Jelikož má Forekaster ochranu EXO, nebojíme se a volíme tlaky 1,3 baru vpředu a 1,6 baru vzadu. A ihned to cítíme. Guma se krásně odvaluje! Předchůdce měl tendence vibrovat a nepříjemně rezonovat při jízdě po asfaltu či zpevněném povrchu. Tady nic. Jemnost sama. Měli jsme lehké obavy ze zalamování špuntů na tvrdém povrchu, a nic! I tady plášť velmi dobře drží a nemá tendenci se smýkat, a přitom stále velmi důstojně odvaluje. Je tu pocitově malý rozdíl oproti hladkým plášťům, ale možná je to jen v hlavě, protože vzorek tohoto modelu je velmi agresivní a čísla na budíku ukazovala jasně. Dolů to bylo mnohem rychlejší a při přesunech jsme na rychlosti neztráceli.
Úžasné okamžiky přišly v terénu. Forekaster je primárně konstruován pro downcountry biky se zdvihem 100–130 mm. A my jen žasli i na těžších trailech. Na tvrdé hlíně se plášť nesmeknul, špunty se nezalamovaly a velmi předvídavě držely zakousnuté do povrchu. V kompresních průjezdech nedocházelo k deformaci pláště v kostře, a tak průjezdy byly velmi rychlé a jisté. Ještě větší údiv přichází na skalách s rozsypaným kamením, kam obvykle vyrážíme na enduro strojích. S pocitem, že musíme jet obezřetně, zjišťujeme, že náš průjezd byl jedním z nejčistších a nejplynulejších. A za chvíli si uvědomujeme, že s „malým“ fullem jedeme stejně agresivně jak s endurem. Ano, volba stopy je jiná a jemnost v pohybu by zde měla stále být zachována. Jinak se vám může stát, že se tak rozjančíte, že si rozpletete zadní kolo stejně tak hezky jako my. Každopádně plášť má úžasný grip i přes „pouhé“ dvě směsi (dual) – to by nás zajímalo, jaké by to bylo v provedení 3C MaxxTera. Ona již směs Dual je velmi měkká a je to znát jak na omak, tak při jízdě. Spojení s povrchem je obdivuhodné, a to i na mokrých místech, kde se pláště blýskly i vynikající samočisticí schopností a stále jistou adhezí. Ano, tento test asi přetéká nadšením, ale my jsme to tak cítili při každé další jízdě. Vypadá to, že se po dlouhé době povedla „přestavba“ nějakého zavedeného modelu pláště úplně úžasně.
Připravil: Ondřej Bílek
TECHNOBOX
- průměry 29“
- šířky 2,4“, 2,6“
- typ patek kevlar
- bezdušové provedení ano
- hmotnost 945 g
- cena 1345 Kč
- webové stránky dovozce
plus
- velmi univerzální vlastnosti bez ohledu na povrch
- snadné odvalování
- značná adheze
minus
- nenalezeno
FOTOGALERIE
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT