Konec kabelům – nové Campagnolo Super Record Wireless

7.6.2023

Přestože nemalá část cyklistické veřejnosti očekávala spíše rozšíření počtu pastorků na třináct, jak je tomu u gravel komponentů Campagnolo Ekar, cesta vývoje se ubírala zcela jiným směrem. Campagnolo totiž před pár dny představilo zcela novou technologii ovládání své „jen“ dvanáctipolohové nejvyšší sady Super Record.

Co je u ní nového? je zcela bezdrátové – skoro by se chtělo říci, že po vzoru amerického Sramu využilo možností bezdrátových technologií a do jednotlivých komponentů ovládacího systému umístilo samostatné baterie. Do obou pák jsou tak umístěny klasické „:knoflíkové“ baterie CR2032, slibující životnost 1,5–2 roky. Přehazovačka a přesmykač pak využívají vlastní standard akumulátorů oproti předpokladům však bez možnosti vzájemné záměny.

Ale zastavme se ještě u pák. Klasika kdy velkou výkyvnou páčkou pod ovládáním brzdy změníte na lehčí převod a malou z na vnitřní straně těla odřazujete, je minulostí, nyní naleznete oba spínače pod sebou v zákrytu brzdové páky a znovu se chce reagovat – jako u Di2? Tělo páky se pak zdá ve srovnání se svou předchůdkyní o něco mohutnější. Sice není u elektroniky třeba umístit do jejího těla tolik součástek jako v minulých mechanických generací, ale ve srovnání s předchozí technologií EPS zde je potřeba zajistit prostor pero umístění zmiňované baterie a komunikačního hardware Bluetooth pro spárování s měniči. Nechybí samozřejmě ani Led dioda pro informace o práci řazení, ale i stavu nabití baterií.

Ve spojení s pákami zmiňme novou podobu aplikace MyCampy, která dokáže dle tvrzení značky změnit původní myšlenko „jedna páčka, jedna funkce“ od základu dle představ uživatele. Že by tedy byla pravá určena pouze po přehazovačku a levou jste si „hráli“ s přesmykačem již není zcela pravda.

Tyto informace ale jsou jen částečné, Campagnolo je zatím v informacích ohledně možností aplikace dost strohé, takže až čas ukáže, co vše dokáže. V tomto ohledu pak jistě potěší že díky komunikaci skrze Bluetooth může být řazení propojeno i s chytrým computerem, jako je Garmin a podobně.

Jak již bylo napsáno, přehazovačka a přesmykač mají jiný tvar a vyjímatelných akumulátorů, zde doplňme že i jiný systém uchycení. Prostou odpovědí na tuto složitou úpravu je potřeba se vyhnout všem patentům Sramu AXS. Proto zatímco u přehazovačky je akumulátor situován k vnitřnímu paralelogramu – celkem praktické pro ochranu při případném pádu, u přesmykače jej naleznete na přední straně. Doplňme že udávaná výdrž na jedno nabití je okolo 750 km.

Tolik to nejzajímavější, doplňme že nová sada je odkázána pouze na standard unašeče pastorků N3W z důvodu celkového zmenšení převodníků i kazet. U převodníků tak můžete volit z variant 50/34, 548/32 a 45/29, kazety pak pracují s deseti zubovým koncovým pastorkem, a to ve variantách 10–25, 10–27 a 10–29 zubů.

Více informací a detailů rádi zprostředkujeme hned jak se nám tato novinka dostane do testu.

(ep)

Foto: Campagnolo

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu