Výměna brzdových špalků, seřízení brzd

14.12.2020
Pokud se sezona vyvede podobně jako ta uplynulá, mizí brzdové špalky rychle a pokorně do propadliště dějin. Bláto je dokonalou brusnou pastou, která jim jde vytrvale po krku. Není tedy divu, že špalky patří k nejčastěji měněným komponentům. Spolu s jejich výměnou je samozřejmě nutné také seřídit brzdy.

K aktu výměny špalíků a seřízení brzd stačí tyto tři nástroje (u některých levnějších typů ještě plochý klíč).

K brzdovému špalku se nejlépe dostanete po jeho vyjmutí z čelistí. Usnadní to též vyčistění systému v průběhu montáže. Prvním krokem v případě, že čelisti jsou vybaveny kovovou botkou, bude vytažení zajišťovacího perka kleštěmi.

Prázdná botka je ideální chvílí pro její vyčistění. Vůbec – pokud se chystáme cokoliv seřizovat, mělo by vše být nejprve čisté a promazané! U brzd tedy odstranit nečistoty a promazat čepy. K tomu stačí povolit šrouby a stáhnout čelist z čepu.

Poté nic nebrání vytažení brzdového špalku. Stačí tlak palcem, minimum případů vyžaduje pomoc nářadí.

Nový špalek zasuneme do botky – opět vystačí ruka. Pokud se špalku do botky nechce, může pomoci například Iron, nebo jiná kapalina, která vyprchá a nemastí. Na lícové straně špalku je vidět drobnou „rýhu“. Skrz ni povede perko zajišťující špalek v botce.

U nových špalků bývají v sadě také nová perka, ovšem poslouží i ta původní. Zajištění špalku je posledním krokem výměny. Pomohou jak kleště, tak i zamáčknutí perka o tvrdý povrch.

Vlastnímu seřízení čelistí by měl předcházet důležitý krok, k němuž vás nové špalky stejně donutí – zašroubování stavěcího šroubu lanka na brzdové páce, kterým jsme s rostoucím ojetím špalku regulovali krok páky. Pokud bude nutné také povolit a posunout lanko v čelistech, vyplatí se jej dobře prohlédnout. Pokud je příliš roztřepené, nebo jsou zpřelámané některé drátky, bude lepší jej vyměnit.

S dostatečně povolenou botkou, aby se tato mohla dobře pohybovat na „kloubu“ tvořeném speciálními podložkami, přihneme čelist k ráfku a nastavíme špalek tak, aby jeho brzdná plocha byla v plném kontaktu s brzdnou plochou ráfku. Nastavování špalků do „šípu“, kdy přední části špalků (dle směru jízdy) jsou blíže k ráfku než zadní část, nemá u V-brzd valný přínos. Při nastavení plocha na plochu se špalky navíc při dobrém nastavení sjíždějí rovnoměrně.

TIP: Pokud jsou již pružiny, které odklánějí čelisti od ráf ku, příliš slabé (již není možné ovlivnit sklon čelisti stavěcím šroubkem), pomůže jejich opětné „napružení“. Pružinu vyhákneme z čelisti a mírně přihneme v protisměru chodu čelisti. Lepší je toto provést u obou čelistí a přibližně stejnou silou.

Jakmile sedne „plocha na plochu“, dotáhneme botku. Je dobré před utahováním čelist o něco více přimáčknout a botku při utahování držet proti směru, kterým se má tendenci otáčet při dotahování šroubu.

Máme-li seřízeny špalky u obou čelistí, nezbývá než seřídit krok brzdové páky. Ideální je nastavit délku lanka na čelisti a stavěcí šrouby na brzdových pákách ponechat až pro doseřizování brzd při opotřebovávání špalků.

Přečnívající lanko ohneme podél čelisti a zachytíme za drobný trn na druhé straně čelisti.

Nedílnou součástí seřizování brzdových čelistí je zajištění jejich stejnoměrného kroku na obou stranách. K tomu slouží stavěcí šrouby na čelistech. Ty regulují napětí pružinek, které ovlivňuje naklonění čelistí na konkrétní stranu. Pokud tedy má čelist na jedné straně ráfku delší krok, stačí na této straně stavěcí šroub povolit, a naopak. Ideální bude na jedné straně šroub přitáhnout a na druhé povolit.

TIP: Stavěcí šrouby na čelistech vozí cyklisté mnohdy zbytečně utažené, čímž má brzda tužší chod. Stejně tak by ale neměly být příliš povolené. Sníží se napětí pružinky a šroub se pak při jízdě může samovolně povolit a vypadnout.

Připravil: Rudolf Hronza Foto: Velo

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu