Dolní Slezsko, Polsko: Na kole do polských Jizerek a Krkonoš? No jasně!

před 2 dny
Poblíž místa, kde bývala ještě v roce 2007 závora na česko-polském hraničním přechodu Harrachov–Jakuszyce, čeká na cyklisty a milovníky aktivní turistiky opravdový ráj.

 

Intenzivní práce na cyklistické infrastruktuře v této části Dolního Slezska začaly už v roce 2001. V současné době je v okolí Sklářské Poruby, Piechowic, Świeradowa-Zdróje a Staré Kamenice vyznačeno a očíslováno 19 cyklotras o celkové délce přes 450 km, z nichž 13 začíná ve Sklářské Porubě. Tento projekt je známý jako Rowerowa Kraina a podrobné popisy tras s možností stažení GPX souborů najdete na adrese www.rowerowakraina.com/nasze-trasy.

Všechny stezky projektu jsou okružní, to znamená, že cyklotrasu můžete zahájit v jakémkoli místě okruhu. Většina úseků je obousměrná, takže analýzou profilu trasy si můžete zvolit směr jízdy, který je pro vás pohodlnější. Značení tras je velmi přehledné a viditelné už z dálky. Trasy začínající ve Sklářské Porubě mají na začátku číslo 1, ty se startem ve Świeradowě-Zdróji číslo 2.

 

 

Můžete si vybrat trasy o délce od několika kilometrů až po několik desítek kilometrů s různou obtížností. Stupnice obtížnosti se týká spíše námahy při jejich zdolávání než možných nebezpečí na cestě. Nejkratším okruhem je jen cca 7 km dlouhá středně náročná MTB trasa č. 21 „Lang Team“ kolem Świeradowa-Zdróje. Naopak nejdelším pak náročná trasa č. 2 „Kogeneracja“ dlouhá přibližně 55 km. Začíná ve Sklářské Porubě a je jednou z nejkrásnějších tras v této oblasti. Vede převážně po šotolinových nebo asfaltových cestách v polských a českých Jizerských horách a českých Krkonoších. V Harrachově stojí za to se zastavit a prohlédnout si Mumlavské vodopády, na polské straně nejvýše položený lom v Polsku, křemencový důl Stanisław, který nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v Jizerských horách.

Cyklotrasy jsou připraveny tak, aby ukazovaly krásy a zajímavosti regionu. Lze je libovolně prodlužovat pomocí vnitrostátních i mezinárodních tras spojujících jednotlivá města.

 

 

Ideálním výchozím bodem pro cykloturistiku, ale také běžky je bezesporu Polana Jakuszycka, přes kterou vede železniční trať z Liberce do stanice Szklarska Poręba Górna. Nachází se zde jedna z nejvýše položených vlakových stanic na železniční mapě Polska (886 m n. m.). Funkci železniční stanice plní v Jakuszycké Polaně známé Dolnośląskie Centrum Sportu (zkratka DCS, https://polanajakuszycka.pl/cs/). DCS poskytuje celou řadu služeb od ubytování a stravování až po jedinečné školicí středisko. Vedle fotbalového hřiště, bazénu, saun, profesionální posilovny a horolezecké stěny je zde také biatlonová střelnice s 30 dráhami, která se v létě mění na 2000 m dlouhou asfaltovou dráhu pro kolečkové lyže. Na místě najdete také půjčovnu kol. Navíc je DCS centrum díky skvělému technologickému zázemí uzpůsobené i pro profesionální sportovce, kteří zde mohou využít laboratoř pro zátěžové testy nebo hypoxický trénink. DCS je také nejmodernějším střediskem zimních sportů v Evropě.

 

 

Oblast Jakuszycké Polany je také dobrým výchozím bodem pro rodinnou cykloturistiku. Příkladem je příjemná okružní trasa v délce 22 km. Vede přes horskou chatu Orle, která byla vybudována na pozůstatcích hutnické osady ze 17. století, přes přírodní rezervaci Torfowiska Doliny Izery a dále k ikonické chatce Chata Górzystów. Ta je po celém Polsku vyhlášená vynikajícími borůvkovými palačinkami. Někdy musíte na ochutnání čekat ve frontě až hodinu (zejména o víkendech), ale opravdu to stojí za to. Upozorňujeme, že v chatě nelze platit kartou, pouze hotově, ale výjimečně přijímají i české koruny.

 

 

Tato oblast potěší svou rozmanitostí a krásou bez ohledu na roční období, protože v každém období nabízí něco jedinečného. V zimě zdejší podmínky umožňují připravit až 100 km běžeckých tratí, a proto se zde každoročně koná prestižní závod v běhu na lyžích Bieg Piastów (7.–9. 3. 2025), kterého se účastní stovky lyžařů.

 

 

V létě a na začátku podzimu se také pořádají obdoby této akce pod hesly Letni Bieg Piastów (běžecký závod) a Rowerowy Bieg Piastów (cyklistický závod). V rámci těchto akcí jsou připraveny trasy jak pro děti a začátečníky, tak pro zkušené cyklisty. Na výběr je několik tras různých délek a pro různé typy kol. Každý si zde najde něco pro sebe. Trasa Giga na 60 km je výzvou pro ty nejlepší a nejodolnější cyklisty. Je na ní spousta stoupání a sjezdů s kamenitým povrchem, což vyžaduje výbornou techniku a soustředění.

V polských Jizerských horách a Krkonoších se každoročně koná několik dalších cyklistických akcí a závodů, kterých se účastní amatérští i profesionální cyklisté z mnoha zemí. Jednou z takových akcí je Gravel Adventure, naplánovaná ve Sklářské Porubě–Jakuszycích na 7. 6. 2025. Je jedinou polskou kvalifikací na mistrovství světa v gravelu. Závod je součástí mezinárodní série, která obvykle zahrnuje kolem 20 závodů pořádaných po celém světě. Akce má mezinárodní charakter a na startu se objevují kromě amatérů i špičkoví profesionálové – vítězové největších závodů světa a medailisté z mistrovství světa a Evropy. Připraveny jsou dvě vzdálenosti a soutěžit můžete i na MTB kolech.

 

 

Dalším velmi náročným závodem, který je naplánován na termín 3.–6. 7. 2025, je Bike Adventure. Jedná se o čtyřdenní etapový závod MTB se základnou ve Sklářské Porubě. Každoročně se ho účastní kolem 500 jezdců z několika zemí. Dvě etapy se jedou v Jizerských horách a dvě v Krkonoších. Kromě nejkrásnějších zákoutí hor vedou některé etapy přes oblíbené singletracky (např. Rowerowe Olbrzymy). Během soutěže tak mají cyklisté jedinečnou příležitost si na těchto tratích závodit.

Výše zmíněné trasy a závody jsou ve skutečnosti jen malou částí toho, co Dolní Slezsko cyklistům nabízí – celkem je zde kolem 2900 km cyklotras různého charakteru. S výběrem vám pomohou webové stránky www.dolnyslaskrowerem.pl.

Na shledanou na cyklostezkách Dolního Slezska!

Připravila: Barbara Herza

Foto: archiv organizátora závodů

Článek byl zpracován ve spolupráci s Polskou turistickou organizací

(tz)


ZAJÍMAVOST

V Jizerských horách, v blízkosti Jakuszycké Polany, se nachází jedno z nejlepších míst v Polsku pro pozorování hvězd. V roce 2009 zde byl ve spolupráci s Českou republikou založen Jizerský park tmavé oblohy (zkráceně JOTO), jehož jedna polovina leží na české a druhá na polské straně. Toto místo si oblíbili jak příznivci pozorování hvězd, tak odborníci a amatérští astronomové a astrofotografové.


FOTOGALERIE

 

 


 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu