Nadržený Armstrong ukázal svoji sílu

18.7.2001
<p>Tak přesně na tohle čekali příznivci silniční cyklistiky plných deset dní. Na Tour de France se konečně vjelo do Alp a začaly se dít velké věci. Dnešní desátá etapa s dojezdem na legendárním stoupání l'Alpe d'Huez měla ukázat, kdo je v závodě, který se dosud vyvíjel dosti neobvykle, skutečným pánem. Jím se ukázal být obhájce dvojnásobného vítězství ve „Staré dámě“ Lance Armstrong. Všem soupeřům to předvedl způsobem dosti zdrcujícím, čímž se opět zapsal do historie závodu.</p>

Obvykle bývá etapa na Alpe d’Huez (1860 m n.m.) mnohem kratší, kolem 160 km, letos však organizátoři přichystali plných 208 km, navíc před závěrečný vrchol vložili další dvě stoupání nejvyšší kategorie – Col de la Madeleine (2000 m n.m.) a Col du Glandon (1924 m n.m.). Byla to tedy skutečná prověrka sil. Očekávalo se, že Australan O’Grady žlutý trikot neudrží, nejblíž měl k němu domácí Francois Simon (Bonjour) a také Kazaš Kiviljev (Cofidis), oba protagonisté nedělního historického úniku do Pontarlieru, kde najeli na hlavní pole více než půl hodiny. Hlavně se však netrpělivě očekával první ostrý souboj Armstrong-Ullrich.
Lance Armstrong jakoby se nemohl dočkat až konečně na letošní Tour udeří. Na Madeleine i Glandonu jeli favorité pospolu za uniknuvším Laurentem Rouxem (tým Jean Delatour, v úniku strávil celkem 197 km, dojet byl cca 5 km před cílem), ale Lance zaútočil už po půldruhém kilometru stoupání Alpe d’Huez a Ullrich ani Beloki či Moreau nebyli schopni odpovědět. Armstrong si s ohromnou rychlostí a neuvěřitelnou kadencí šlapání kolem 90 otáček za minutu získal brzy více než minutovou výhodu, za čtyři kilometry stáhnul bezmála pětiminutový náskok Rouxe. Do cíle vjel triumfálně jako vítěz s velmi důrazným gestem, jakoby chtěl říci: tak teď jsem konečně začal závodit, pánové!
Ullrich v jednu chvíli dvouminutový náskok mírně stáhnul, ale na druhé pozici ztrácel bez jedné vteřiny právě dvě minuty, těsně za ním dojel Beloki a chvíli poté také Moreau – tedy v Alpe d’Huez bylo na prvních čtyřech místech stejné pořadí jako loni v Paříži po skončení celé Tour.
Armstrong byl před svým útokem celý nedočkavý a v první chvíli se zdálo, že je to akce příliš unáhlená. Ale měl v sobě ohromnou sebedůvěru, a to oprávněnou. Stejně jako v předchozích dvou letech, kdy získal celkové prvenství, zaútočil i teď již v první horské etapě – předloni to bylo v Alpách na Sestriere, loni v Pyrenejích na Hautacamu. Výsledek však stejný není, v obou předchozích případech to přineslo Američanovi žlutý trikot, nyní přestože Lance ostatní deklasoval rozdílem třídy, v celkovém pořadí figuruje na čtvrtém místě s 20minutovou ztrátou na žlutého Simona, který se v 32 letech poprvé dočkal této mýtické pocty. Skvěle jel i Kazaš Kiviljev (v etapě ztratil na Armstronga 4:39 min., celkově však má před ním stále náskok více než 8 minut) a dost možná to bude největší Armstrongův soupeř pro nejbližší dny, zítřejší horskou časovku z Grenoblu do Chamrousse (z 216 m n.m. do výšky 1730 m n.m. na 32 kilometrech…) a po čtvrtečním volném dnu od pátku do neděle pro tryádu pyrenejských etap s dojezdy vždy na vrcholu (Aix-les-Thermes, Saint-Lary-Soulan, Luz Ardiden).
Pro Armstronga to byl dnes osmý etapový vavřín (na Alpe d’Huez je druhý vítězný Američan po Hampstenovi 1992) a zřejmě nejpřesvědčivější. Zítřejší horská časovka ho sice ještě do žlutého zřejmě dekorovat nebude, ale náskok na Ullricha může opět zvýšit.
„Již na týmové poradě jsme si řekli, že dnes je den, kdy chceme vyhrát,“ řekl po etapě Američan. Přitom Ullrichův Telekom do té doby zcela suverénně diktoval tempo etapy, lídr však v závěru na Armstrongovu zdrcující frekvenci šlapání neměl protizbraň a dál drtil svůj extrémně těžký převod. Přitom na předchozím průsmyku Glandon Ullrich lehce šlapal na čele, zatímco Armstrong „visel“ na chvostu obklopen domestiky Rubierou a Herasem. Krize nebo jen blafování? To druhé. Taktika, která měla Ullricha a spol. zmást a setkalo se se zjevným úspěchem.
Armstrong tuto finesu vysvětlil: „V současné cyklistice každý vidí sebemenší detail díky televiznímu pokrytí. Obrazovky mají dokonce i sportovní direktoři ve svých autech a velmi pohotově tak mohou dávat pokyny díky vysílačkám svým závodníkům. Tak jsme si trochu zahráli. Náš tým není v pozici, kdy bychom mohli určovat tempo na špici, museli jsme to přenechat Telekomu a najít si pro to důvod – mou zdánlivou krizi…“
Texasanovi totiž zbyli už jen dva výše zmínění pomocníci, protože jeho poručník Hamilton se stále zotavuje z pádu během prvních etap a také ze žaludečních potíží. Lance jel většinu závěrečného stoupání na nejlehčí nebo druhý nejlehčí převod, přesto doslova letěl a ostatní neměli šanci mu konkurovat.

Výsledky 10. etapy:

  1. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal 6:23:47 h.
  2. ULLRICH Jan (Něm.), Deutsche Telekom –1:59
  3. BELOKI Joseba (Šp.), ONCE –2:09
  4. MOREAU Christophe (Fr.), Festina –2:30
  5. SEVILLA Oscar (Šp.), Kelme –2:54
  6. MANCEBO Francisco (Šp.), iBanesto.com –4:01
  7. ROUX Laurent (Fr.), Jean Delatour –4:03
  8. GONZALEZ GALDEANO Igor (Šp.), ONCE –4:03
  9. LAISEKA Roberto (Šp.), Euskaltel-Euskadi –4:03
  10. PIEPOLI Leonardo (It.), iBanesto.com –4:07
  11. BOOGERD Michael (Niz.), Rabobank –4:37
  12. KIVILJEV Andrej (Kaz.), Cofidis –4:39
  13. BOTERO Santiago (Kol.), Kelme –5:07
  14. MONTGOMERY Sven (Švýc.), La Francaise Des Jeux –5:09
  15. ROUS Didier (Fr.), Bonjour –6:18
  16. SIMON Francois (Fr.), Bonjour –10:20
  17. JALABERT Laurent (Fr.), CSC-Tiscali –11:01
  18. O’GRADY Stuart (Austr.), Credit Agricole –33:02
  19. SVORADA Jan (ČR), Lampre –40:20

vzdali mj. Kirsipuu, Steels, Millar a Casero Moreno

Celkově po 10 etapách

  1. SIMON Francois (F), Bonjour –45:34:09 h.
  2. KIVILJEV Andrej (Kaz.), Cofidis –11:54
  3. O’GRADY Stuart (Austr.), Credit Agricole –18:10
  4. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal –20:07
  5. BELOKI Joseba (Šp.), ONCE –21:42
  6. MOREAU Christophe (Fr.), Festina –22:21
  7. ULLRICH Jan (Něm.), Deutsche Telekom –22:41
  8. GONZALEZ GALDEANO Igor (Šp.), ONCE –23:34
  9. SEVILLA Oscar (Šp.), Kelme –24:07
  10. BOTERO Santiago (Kol.), Kelme –25:52
  11. BOOGERD Michael (Niz.), Rabobank –25:58
  12. SERRANO Marcos (Šp), ONCE –26:15
  13. MANCEBO Francisco (Šp.), iBanesto.com –27:15
  14. JALABERT Laurent (Fr.), CSC-Tiscali –28:06
  15. ROUS Didier (Fr.), Bonjour –28:40
  16. GUTIERREZ José Enrique (Šp.), Kelme –29:30
  17. MERCKX Axel (Bel.), Domo-Farm Frites –29:48
  18. BELLI Wladimir (It.), Fassa Bortolo –29:52
  19. HERAS Roberto (Šp.), U.S. Postal –29:53
  20. MONTGOMERY Sven (Švýc.), La Francaise Des Jeux –29:57

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu