Dva nejlehčí okruhy jsou určené buď pro děti (fialový) nebo pro vozíčkáře (zelený). Na Baby trailu maminky vidí z jedné deky počínání svých ratolestí po celou dobu, na tom zeleném zas na vozíčkáře nečeká žádná zrada a okruh je pro ně vždy zcela jistě průjezdný. Nejzajímavější je asi kombinace modrého singltreku s červeným a oranžovým. Červený je o něco málo náročnější než modrý, má i jeden úsek s kamením, který nabízí i objezdovou trasu, tzv. chicken way. Modrý nic takového nepotřebuje.
Jediný černý okruh se nachází na opačné straně od areálu, směrem k lanovce a vystihuje hlavní podstatu vysočinských singltreků. Skiareál je totiž orientovaný na sport a místní by tu rádi viděli tréninky a soustředění bikových týmů. To, z čeho konstrukce singltreků tady vychází, je zkrátka cross country. Na černém je spousta zatáček, krátkých i delších stoupání a jeden těžký sjezd, který má dva stupně náročnosti a jednu trasu objezdovou. Trenér tu tedy může z jednoho místa v lese vidět drtivou část přípravy svých svěřenců.
Do mapy bude časem zakreslen i okruh světového poháru. A vytyčeny budou i okruhy pro silniční kola. Nové Město na Moravě se stalo středobodem světového XC a chce se stát i středobodem českého sportovního MTB.
Singltreky na Vysočině nelze s ničím jiným srovnávat, jsou dělané jinak. Jsou výrazně širší, než je zvykem, prakticky nemají klopenky ani pořádné skoky, technicky jsou výrazně jednodušší než třeba Rychlebky a už vůbec tu není nic z trailů v bikeparcích. Přesto je to počin hodný zaznamenání a pozornosti.
V době, kdy jsme singltreky projížděli, tu na asfaltovém oválu trénovala padesátka lidí na bruslích a kolečkových lyžích, z čehož bylo přinejmenším 40 dětí. Neuvěřitelná čísla – v jedno středeční odpoledne! Kdyby se tu, díky novým singltrekům jednou pohybovalo stejné množství malých bikerů, bylo by to prostě skvělé.
Více na www.vysocina.bike
Martin Raufer
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT