Značka Redshift, známá především svým odpruženým představcem či odrpuženou sedlovkou, které už jsme také testovali (odpružený představec Redshift a odpružená sedlovka Redshift), nabízí pro gravelová řídítka ucelený ekosystém dávající dohromady poměrně komplexní počin.
Páteří jsou řídítka Kitchen Sink, v našem testu ve verzi Loop, tedy s dodatečnou hrazdou. Nabízena je i verze bez hrazdy. Její využití může být pro upevnění integrované brašny, kterou Redshift taktéž nabízí (případně pro zavěšení bikepackingového vybavení), či jako klasická hrazda pro další možnosti úchopu. Geometrie řídítek je poplatná zaměření, konkrétně se bavíme o 20mm zvednutí, 7° zahnutí k jezdci a 25° rozevření spodní části řídítek. Hloubka oblouků je 110 mm a dosah od 70 mm u nejmenší šířky 440 mm až po 62 mm u největší šířky 530 mm.
Krom vlastních omotávek pak ještě Redshift nabízí dva prvky pro zlepšení úchopu. První jsou vložky pod omotávky Top Grips, instalované za horní ohyb pro držení rovné, horní části řídítek. Druhým pak jsou tradiční gripy anatomického tvaru Drop Grips pro držení za rovnou spodní část řídítek.
Do testu nám dorazila nejužší 440mm varianta řídítek. Tato šířka je dobrým kompromisem pro úzké aerodynamické držení na silnici a zároveň pro dostatečnou oporu a jistotu vedení při držení za spodní části v terénu.
Při držení ve spodní poloze, kdy se prsty dotýkají konce pák, nedochází ke kontaktu paží s horními oblouky, jejich otevření je perfektní. Bohužel tvarování spodního oblouku už ne zcela. Jelikož se u tohoto typu řídítek dá očekávat, že právě spodní úchop v obloucích, kdy má jezdec konce prstů položené na páky, bude používán nejvíce, neposkytuje oblouk dostatečnou oporu pro dlaň, která je s řídítky v této poloze v kontaktu pouze malíkovou hranou a prostorem mezi palcem a ukazovákem – oblouk je příliš ostrý a nízký, při delší jízdě dochází k otlačení zmíněných kontaktních bodů, obzvláště patrné to pak je v delších sjezdech. V našem případě toto navíc zhoršovaly nasazené gripy z tvrdého materiálu. Když jsme však ruce posunuli celou plochou dlaně na gripy, byl úchop díky jejich tvaru velmi pohodlný. To samé platilo i o držení v horní části přes vložky Top Grips. Vytvořená plocha je velká, dobře padnoucí do dlaní a eliminující otřesy.
Držení za hrazdu v aerodynamické poloze není pohodlné, vnímáme ho spíš jako doplňkové, pro občasnou krátkou změnu úchopu, aby si ruce odpočaly. Plnohodnotná hrazda to rozhodně není, s čímž souvisí i absence opěrek pro předloktí.
Celkově lze brát tento set komponentů jako smysluplný, nabízející veskrze dobrou ergonomii a velkou variabilitu úchopů. Pokud si trochu pohrajete s délkou spodních gripů, či je nenasadíte vůbec, vylepšíte si ještě navíc komfort držení v nejpoužívanější poloze ve spodních obloucích, která je i díky výšce a šířce řídítek dobrým kompromisem mezi aerodynamikou a jistotou vedení kola.
Připravil: Jaroslav Novák
TECHNOBOX
řídítka KITCHEN SINK LOOP
- šířky 440, 470, 500 a 530 mm
- hloubka 110 mm
- další parametry zvednutí 20 mm, zahnutí k jezdci 7°, rozevření spodní části řídítek 25°, dosah 62–70 mm (dle šířky)
- další varianta Kitchen Sink (bez hrazdy)
- hmotnost 472 g (testovaná varianta 440 mm)
- cena 3490 Kč
vložky TOP GRIPS
- hmotnost 94 g
- cena 790 Kč
gripy DROP GRIPS
- hmotnost 144 g
- cena 790 Kč
FOTOGALERIE
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT