Sportovní hodinky i plnohodnotný trenér Garmin Forerunner 965

19.7.2024
Dovolím si tento test pojmout jako osobní příběh. Při svém ježdění už dlouho nepoužívám žádný computer na řídítkách. Jedinou výjimkou je navigace. Co mě ale vždycky lákalo, byl nějaký přehled o tom, kde jsem byl, co jsem projel. Záznam tras, deník. Kdybych se třeba někdy chtěl vrátit.

 

TEST Garmin Forerunner 965

Tudy vedla má cesta k hodinkám Garmin, konkrétně tehdy k modelu Fénix 5, který současně působí i dost civilně. Stačilo před jízdou či jinou aktivitou vybrat sport, spustit záznam, po dojetí vypnout. Vše se pak automaticky synchronizovalo a já se kdykoliv mohl podívat do aplikace Garmin Connect v mobilu nebo na počítači. Bylo to skvělé i pro práci, pro reportáže. Viděl jsem tam mapu se zaznamenaným okruhem a spoustu informací o rychlosti, délce, stoupání, srdečním tepu a podobně. Když jsem měl chuť, brouzdal jsem se jimi. Fénix byl fajn při běhání, na silničce, při plavání, ale běda, když jsem ho nasadil na biku na traily anebo i na gravelu. Jsou to těžší hodinky, rozbitý terén rovnal se rozbité zápěstí, často do krve. I při silném stažení pásku.

 

 

Model Forerunner jsem v povědomí měl zařazený jako dostupnější verzi Fénixe, navíc jako ryze sportovní hodinky. S novinkou 965 jsem už ale neodolal – Fénix už má nového majitele. Z krabičky jsem před necelým rokem vyndal hodinky, které se tvarově Fénixu podobají. Jen jsou nižší a když je uchopíte, zjistíte, že snad neváží ani polovinu toho, co on. Tohle je za mne hlavní plus tohoto modelu. Neskrývá své určení. A moje zápěstí od té doby nezná bolest od hodinek.

 

 

Zatímco Fénix jsem nikdy nepoužíval denně, protože jsem předtím hodinky vlastně nenosil, s Forerunnerem 965 jsem se záhy přistihl, že ho vlastně nesundávám z ruky – svědčí o tom i bílá silueta hodinek na mé jinak opálené paži. Čím si mě tak získal? Při instalaci vás osloví, že potřebuje data. To znamená ho zhruba tři týdny nosit pokud možno pořád. Sleduje váš tep, variabilitu srdeční frekvence (VST), dechovou frekvenci, úroveň stresu, kvalitu spánku a regenerace a lidově řečeno si o vás dělá obrázek. To je důležité pro následné rady, tato data potom přístroj samozřejmě sleduje i nadále – na jejich základě vám každé ráno napíše zprávu. Samozřejmě pokud s hodinkami i spíte. Řekne, jak moc jste připraveni k tréninku, ke sportování, upozorní, že dnes by to chtělo spíš odpočívat. Když jsem jel 180km výzvu Stoneman Miriquidi, samozřejmě jsem neposlechl. Po prvním dnu doporučena regenerace 72 hodin, připravenost na výkon mizerná, body battery taktéž. Jenže jsem měl před sebou druhý den, a tak jsem jel. V běžné denní náplni je to ale praktická věc. Nejde o to, že by člověk sám nepoznal, že se nevyspal, že by necítil únavu – exaktní měření pocity podpoří, ale hlavně je skvělé pro funkci trenéra.

 

 

Forerunner vás totiž dokáže prostřednictvím poradce dovést ke zvolenému cíli. Po mé zkušenosti se systematickým tréninkem pod odborným vedením z dřívějších let, kdy mě kolo nějaký čas živilo jako závodníka, si troufnu říct, že tohle ocení nejen hobby jezdec, ale i leckterý amatérský závodník. Rady se v defaultním nastavení a bez stanoveného cíle týkají pouze běhu a obecného budování fyzičky. Ve webové aplikaci si ale v kalendáři můžete nastavit událost, vybrat sport, včetně cyklistiky, zadat datum, délku, náročnost a požadovaný cíl. Může to být závod, kdy vám půjde o čas a rychlost, ale taky jen určitá vzdálenost, kterou chcete prostě jen zvládnout absolvovat. Od té chvíle vás Forerunner začne vést, dávat vám doporučení. Bude zohledňovat vaši trénovanost (má k tomu dost dat – na rozdíl od některých trenérů na dálku), váš aktuální stav. Přeplánuje trénink podle toho, jak jste na tom, a podobně. Mně je v nějakém systému protivníkem čas a také to, že jsem se dal na stolní tenis. Večerní intenzivní trénink a poté většinou nedostatek spánku (končíme v deset, v posteli nejdřív v jedenáct, ale rozhicovaný, že se těžko usíná) znamenají, že druhý den většinou Garmin doporučí stop a relax. Každopádně jsem nedávno i tak zadal do kalendáře výzvu Gravel Blinduro, nastavil si rozumný cílový čas a průměrnou rychlost a zkouším, a zkouším se nechat vést.

 

 

Celé hodnocení přístroje Garmin Forerunner se nese na osobní rovině a upíná se hlavně k tréninkovému poradci, který je podle mne propracovaný natolik dobře, že můžete s klidným svědomím ušetřit za trenéra. Tyhle hodinky toho ale umí mnohem více. Už jen výpis všech funkcí by vydal na velkou část téhle stránky. To nejpodstatnější najdete v Techboxu, pro zbytek vás odkáži na české stránky Garminu. Najdete tam i další provedení Forerunneru, včetně dámské verze, k níž se v testu ještě vrátíme. Je dobře, že ji Garmin nabízí, protože 1,4“ displej je velký, na tenké ženské ručce až příliš – model 265s má displej velký 1,1“ a váží 50 g.

 

 

Ještě vypíšu pár věcí, co mě na Forerunneru 965 potěšily. Vedle velikosti displeje je to i jeho barevné provedení a dotykové ovládání. Displej lze uzamknout a ovládat přístroj pěticí tlačítek, ale neudělal jsem to, nebylo proč. Jestli si někde nechtěně něco přepnu, je to jen ve sprše. Odolné sklíčko Corning Gorilla Glass DX obkružuje titanový rámeček. Neskutečná je výdrž baterie, která při denním používání coby hodinek přesahuje 20 dnů. Při záznamu jízdy vydržely v pohodě i 11hodinové putování a stále dost energie zbylo, skoro půlka. Do hodinek si můžu nahrát muziku a poslouchat ji při běhání, mohu jimi platit a mohu se jimi díky instalovaným mapám nechat navigovat. Rozložení polí obrazovky pro jednotlivé sportovní aktivity si lze nastavit. K dispozici jsou satelitní systémy GPS, Glonass a Galileo, což podporuje přesnost. Vedle Bluetooth a ANT+ hodinky komunikují i přes Wi-Fi, takže synchronizace probíhá i bez mého přispění. A že si mohu navolit, na které události a ze kterých aplikací z mobilu mě hodinky upozorní notifikací, je taky skvělé. Stejně jako červené světlo, co jsem si ho nastavil po desáté večer, abych se vyhnul světlu modrému a mohl lépe spát. O aktivitě Garmin zaznamenává snad vše, co se dá.

 

 

Nějaký nedostatek? Pro mě zatím jediný – neopálené bílé místo na ruce a zapařená kůže pod páskem. Ale jedeme dál!

Připravil: Rudolf Hronza


TECHBOX

  • satelitní systémy GPS, Glonass a Galileo
  • konektivita Bluetooth, ANT+ a Wi-Fi
  • černá, bílá, černá/zelená
  • materiály plast/titan
  • velikost dotykového displeje 1,4“
  • výška pouzdra 13,2 mm
  • hmotnost 54 g
  • cena 15 990 Kč

web produktu


FOTOGALERIE

 


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu