Polsko na kole: Objevte Dolní Slezsko

14.7.2024
Dolní Slezsko, které hraničí jak s Českem, tak i s Německem, je rájem pro milovníky aktivní turistiky. Ať už dáváte přednost klidným procházkám, pěší turistice po horských stezkách, sjezdovému či běžeckému lyžování, anebo bikovým trailům či cestování a poznávání na kole, v Dolním Slezsku si jistě vyberete. Nádherná příroda, četné hrady, zámky a tajemné podzemí vás přimějí k tomu, abyste se sem vraceli a objevovali další možnosti, které tato část Polska nabízí. Srdcem tohoto krásného regionu je město Vratislav.

 

Singletracks Glacensis, okruh Jagodna, foto archiv dolnyslask.travel

 

Dolní Slezsko nabízí přes 2900 km cyklotras – pro méně i více zkušené cyklisty, a to jak v nížinách, tak v horském terénu. Následující řádky vám napoví, jak se v široké nabídce zorientovat s ohledem na to, jaké kolo je vaším parťákem na cestách.

 

Náš tip na začátek

S výběrem cyklotrasy vám pomůže aplikace pro mobilní telefony Dolny Śląsk Rowerem a webové stránky dolnyslaskrowerem. Stačí vybrat oblast, ve které se chcete projet, najít popis trasy a její charakteristiku, stáhnout GPX soubor do svého zařízení a díky geolokaci v mobilní verzi pak bez problému zjistíte svou polohu v terénu. Najdete tady přes 250 návrhů cyklotras, mezi kterými jsou jak krátké rodinné trasy, tak i dlouhé náročné okruhy po horách.

 

Strefa MTB Sudety, foto archiv dolnyslask.travel

 

MTB

Na jihu Dolního Slezska, v blízkosti česko-polských hranic, se nachází více než 400 km singletracků převážně pro začátečníky a středně pokročilé. Dalších zhruba 100 km je už ve výstavbě.

Největší síť cyklotras Singletracks Glacensis o různém stupni obtížnosti najdete v regionu Kladska (Kotlina Kłodzka). V rámci tohoto projektu byla vybudována síť čítající přes 220 km, jejíž trasy vedou v horském terénu úzkými lesními cestami s vlastním značením a rostoucím počtem certifikovaných zařízení přátelských k cyklistům.

Za zmínku určitě stojí také česko-polský projekt Singletrack pod Smrkem-Singletracks Świeradów Zdrój, kde se na polské straně nachází středně obtížná trasa Zajęcznik dlouhá necelých 15 km.

 

Bike Park Srebrna Góra, foto archiv dolnyslask.travel

 

Pro víc zkušené budou určitě zajímavé náročnější Olbrzymy, které leží v Krkonoších, jižně od Jelení Hory, na území mezi obcemi Piechowice, Przesieka a Borowice. Je tu okolo 80 km tras, které lze rozdělit do tří částí. Jaký charakter má singletrack v této oblasti? Jednoznačně horský! Speciálně upravené horské stezky nabízejí od všeho trochu: náročnější úseky, stoupání, sjezdy, prudké zatáčky a kličkování mezi stromy a skalami.

Jednosměrné cyklistické trasy jsou v různých regionech stále oblíbenější. Ideální trasy pro rodiny a začátečníky najdete v Kačavských horách (Góry Kaczawskie) severně od Krkonoš. V pěti oblastech je zatím k dispozici deset lehkých a středně těžkých tras o společné délce cca 70 km. Stezky jsou postaveny jako smyčky, všude jsou vyhrazená parkoviště, informační tabule a vyhlídkové věže do okolní krajiny. Mezi jednotlivými trasami je nutné se přemístit autem.

Kromě toho jsou v Dolním Slezsku dva hlavní systémy MTB tras, které vedou po lesních a horských cestách: Strefa MTB Sudety a Rowerowa Kraina.

 

Hrad Grodno, archiv dolnyslask.travel

 

Strefa MTB Sudety je největší a nejrychleji se rozvíjející systém stezek pro horská kola v Polsku. Aktuálně se jedná o 500 km cyklotras. Tento projekt kombinuje aktivní trávení volného času, kontakt s nedotčenou přírodou v Sovích (Góry Sowie) a Javořích horách (Góry Suche) a památky, jako jsou například pevnost Stříbrná hora, podzemní města Włodarz a Osówka, hrad Grodno a dalších 100 lokálních zajímavostí. Strefa Sudety MTB zahrnuje úseky cross country, enduro a singletracků a každý si tady najde to své. Pozor: zde barvy tras nemají absolutně nic společného s jejich obtížností.

 

Karłów – přístřešek, foto archiv dolnyslask.travel

 

Rowerowa Kraina jsou cyklotrasy po polské straně Krkonoš a Jizerských hor o celkové délce přibližně 450 kilometrů. Většina cyklistických tras tady vede po lesních, převážně štěrkových a kamenitých horských stEzkách, takže jejich zdolávání vyžaduje určitě horské kolo a dobrou kondici. Je tady 19 značených tras a 13 z nich začíná ve Sklářské Porubě (Szklarska Poręba). Často vedou i do okolních měst, včetně Harrachova. Dobrým výchozím bodem v této lokalitě je celoroční sportovní centrum na rozhraní polských, českých a německých hranic – Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, v jehož okolí se v zimě koná známý běžecký závod Bieg Piastów.

V Dolním Slezsku najdete také tři zajímavé bikeparky, každý s odlišným charakterem:

– Trasy Enduro Srebrna Góra

– Bike Park Czarna Góra

– Family Bike Park Zieleniec

 

Gravel biky

Dolní Slezsko je také skvělým regionem pro všechny, kdo hledají dobrodružství na gravelových kolech. Některé trasy v Sudetech a v oblasti kolem Kladska vedou po širokých šotolinových cestách v horách a zaručují blízký kontakt s přírodou. Najdete je také v Krkonoších a Jizerském podhůří. Ne náhodou se tady konají největší gravelové akce v této části Polska – světová série UCI Trek Gravel World Series, která je naplánována na 20. července 2024 ve Sklářské Porubě- Jakuszycích (trasa je ze 74 % vedena v terénu, z 26 % po zpevněném povrchu), a začátkem srpna ultramaraton Gravmageddon.

Cyklisté, kteří dávají přednost bikepackingu, si mohou užít Kačavské podhůří (Pogórze Kaczawskie) severně od Jelení Hory a rozsáhlé lesní komplexy Bory Dolnośląskie u Boleslavce (Bolesławiec) s hustou sítí asfaltových, lesních a polních cest. Přes Jelení Horu vede také trasa podél řeky Bóbr k Pilchovickému jezeru (Jezioro Pilchowickie), kde se nachází historický železniční most postavený v letech 1905– 1907. Most měl být vyhozen do povětří štábem natáčejícím Mission Impossible 7, ale po velkých protestech se tak naštěstí nestalo a most byl v roce 2020 zapsán na seznam technických památek.

 

Dolnośląska Kraina Rowerowa, foto Sz. Nitka, dolnyslask.travel

 

Silniční kola

Silniční cyklistika má v Dolním Slezsku dlouhou tradici. Právě odtud pocházely největší cyklistické hvězdy éry Závodu Míru, který historicky propojoval Československo, Polsko a východní Německo. Sekvence náročných stoupání zakončených krásnými výhledy, rozmanitá krajina a zvlněný terén přispívají k tomu, že sem jezdí trénovat mnoho cyklistů a koná se zde i mezinárodní závod UCI Tour de Pologne.

 

Podzemní město Osówka, foto archiv dolnyslask.travel

 

Trasy pro všechny skupiny cyklistů

Cyklistům, kteří dávají přednost poznávání na kole a vyhledávají jednodušší terén, doporučujeme severní část Dolního Slezska, kde je realizován projekt Dolnośląska Kraina Rowerowa w Dolinie. Cesty vedou rozmanitým terénem – od cest po rovině až po nepříliš vysoká, ale přesto náročná stoupání, například Třebnické vrchy (Wzgórza Trzebienickie).

Nádherná malebná krajina se nachází v údolí řeky Barycz a v oblasti kolem Milických rybníků (Stawy Milickie) jen kousek od Vratislavi. Je to opravdový ráj pro milovníky přírody a pro pozorování ptáků. Milické rybníky jsou od roku 1963 přírodní ptačí rezervací. Je zde zaznamenáno 276 druhů ptáků, z toho 166 druhů zde má přímo hnízdiště, mimo jiné jeřáb popelavý, husa šedá, orel křiklavý, orel mořský, luňák červený a další.

 

Palac Wojanów na cyklotrase ER-6 podél řeky Bóbr, foto archiv dolnyslask.travel

 

Dolní Slezsko tak pro vás může být tou správnou volbou, pokud právě přemýšlíte nad cyklovíkendem nebo cyklodovolenou. Z velmi pestré škály cyklotras od jednoduchých až po velmi technické si vyberou jak rekreační cyklisté, tak i nadšenci do MTB turistiky.

Článek byl zpracován ve spolupráci s Polskou turistickou organizací.

Foto: archiv dolnyslask.travel


MAPA

 

 

web: dolnyslaskrowerem

 


FOTOGALERIE

 


 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu