Již 26. ročník Pražské padesátky v duchu rekordů, solidarity a jedinečné atmosféry.

před 4 hodinami

V sobotu 21. září 2024 se na start Pražské 50 postavilo téměř 1 500 závodníků, závodnic a dětí. Jedná se o dosud nejvyšší účast. Na trati padl časový rekord od gravelisty Tomáše Kalojirose, který se stal absolutním vítězem. Poprvé tak vyhrál závodník na gravelovém kole. Mezi ženami byla nejrychlejší Kateřina Vlk Huříková. Celý závod doprovázela skvělá atmosféra a část ze startovného poputuje na podporu obětem povodní na Jesenicku.

Přestože se pořadatelé do poslední chvíle před startem potýkali s popadanými stromy, trať nesla pouze drobné známky tragického počasí v uplynulých dnech. Její překvapivě suchý povrch svědčil závodníkům na gravelových kolech. Už několik let je zajímavé sledovat porovnání tradičních MTB a gravelů, kteří startují bok po boku. Letos se však, v nelehké konkurenci mnoha vítězů uplynulých ročníků, stal poprvé v historii absolutním vítězem gravelista Tomáš Kalojiros s časem 1:28:42.2. Na druhém místě se umístil Daniel Hovorka s časem 1:29:48.6 a nositelem třetího nejlepšího času, 1:32:36.1, mezi muži se stal Adam Lávička.

V absolutním pořadí mezi ženami se na prvním místě umístila Tereza Vlk Huříková s časem 1:46:31.2, která si tak vylepšila svůj loňský výsledek o 5 minut. Druhou příčku obsadila loňská vítězka Jana Dubcová s časem 1:48:48.8 a na třetím místě skončila Markéta Baráková, která dojela v čase 1:49:22.7.

Pražská 50 je závod jak pro elitní, tak i pro amatérské jezdce nejen na horských a trekkingových kolech, ale také na grevlech. Organizátoři se každým rokem snaží uskutečnit v Praze jedinečný cyklistický zážitek. Vydařenou akci potvrzují i recenze účastníků. Tereza Vlk Huříková napsala na své sociální sítě: “Pořadatelé to dělají srdcem už 26 let, to je prostě znát. Každý účastník závodu se rád vrátí, aby znovu zažil tu atmosféru.” Při rozhovoru s moderátorem v cílové rovince potvrdil spokojenost Adam Lávička: “Jsem spokojený, určitě se sem budu každý rok rád vracet.” i vítěz Tomáš Kalojiros: „Jel jsem to poprvé, trasu jsem neznal a překvapilo mě to, pěkné sjezdy a celkově krásná trať.“ Pozitivní recenze se objevují také na profilu Pražské 50.

K příjemnému cyklistickému dni v Kampusu Dejvice na Praze 6 pomohlo i krásné slunečné počasí, plně vyprodaný Pražský dětský sprint pro děti ve věku od 3 do 11 let a bohatý doprovodný program. Akci si tak mohli užít nejen dospělí cyklisté a děti, ale i jejich doprovod. Za zmínku určitě stojí jedinečná bubenická show Tam Tam Batucada, která podpořila závodníky na startu a v závěrečném stoupání. Novinkou byl program pro ty nejmenší v podobě smyslohraní od Mámy v rejži a nový Fanpoint U Drahušky, který doplňoval zbylé dva v Horoměřicích a v Šárce.

V letošním roce se také PRAŽSKÁ 50 rozhodla pomoci jesenickým zdravotníkům. Obdržené startovné ze všech registrací na hlavní závod, zakoupených na místě v pátek 20. 9. a v sobotu 21. 9., bude věnováno povodňové sbírce. Celkem se jedná o částku ve výši 53 300 Kč.

I když je závod teprve čerstvě za námi, je znám termín dalšího ročníku. Jak je tradicí, uskuteční se třetí zářijovou sobotu, tedy 20. 9. 2025.