Montáž a demontáž klik s integrovanou osou

14.12.2020
Denně nám sdělovací prostředky přináší informace o probíhající integraci. Integruje se na poli ekonomickém, politickém i vojenském. A také na cyklistickém. Jisté například je, že kdo dnes neotáčí širokou osou středového složení s ložisky umístěnými vně rámu, šlape neefektivně. Už i mezi středně kvalitními modely velkých výrobců bychom jen těžko hledali Octalink nebo ISIS, Campagnolo letos definitivně pohřbilo svůj oblíbený čtyřhran. Shimano se vydalo cestou technologie Hollowtech II. Ostatní hráči na trhu vyvinuli vlastní obdobná řešení. Společným znakem je dutá osa velkého průměru, větší ložiska umístěná po stranách středového pouzdra, pevné spojení osy s jednou klikou a drážkované spojení s klikou druhou. Částečně odlišný je přístup značek Campagnolo a Specialized, které používají dvě integrované poloosy spojené uprostřed středového pouzdra šroubem. K jejich montáži se dostaneme v některém z příštích dílů tohoto seriálu. Protože jsou řešení všech výrobců hodně podobná, naráží také na podobné problémy. Prvním z nich je šířka středového pouzdra, takzvaného domečku. Na kolech se nejčastěji setkáváme s rozměrem 68 a 73 milimetrů. Tzv. italský závit, který se někdy objevuje na silničních rámech, má domeček široký 70 mm. Většina typů je navržena pro domeček 73 mm a pro běžnější rozměr 68 mm vyžaduje použití podložek pod misky ložisek. Aby to neměli výrobci příliš jednoduché, musí ještě zohlednit existenci přesmykačů a napínáků, které se montují pod pravou misku. Na pravé straně tedy většinou najdeme podložky dvě. Chceme-li uchytit přesmykač nebo napínák, použijeme při šíři domečku 68 mm pouze jednu. Výrobce dále musí zohlednit nepřesnosti v šíři středového pouzdra. Například ze 68 mm může být vlivem frézování 67,8 mm. Některé systémy tyto rozdíly dokáží „přirozeně“ vykrýt, jindy využívají pružnou podložku, která případnou vůli vymezí. Někdy se setkáme ještě s podložkami o síle jednoho milimetru, které slouží pro přesné vymezení řetězové linky. Při montáži klik doporučujeme postupovat podle návodu každého výrobce. Podobné modely od stejného výrobce mají často jiné rozmístění podložek. V tomto dílu Vyšší školy domácího mechanika se obecně zaměříme na značky FSA (MegaExo), TruVativ (Giga X Pipe) a RaceFace (X-type).
Žebříček náročnosti zásahu Je praktickým pomocníkem při rozhodování, kterou z oprav je snadné provést doma a se kterou se již vyplatí navštívit servis.

  • 0 – minimální náročnost
  • 5 – akce pro průměrně zdatného mechanika
  • 10 – nastal čas navštívit servis

Potřebné nářadí:

  • klíč na misky (například Shimano TL-FC32 nebo Park Tool BBT–9)
  • imbusové klíče 5 a 8 mm

1. Při montáži misek středového složení je nutná naprostá souosost závitů pouzdra a rovnoběžné čisté zafrézování dosedacích ploch. Pokud tedy výrobce rám nepřipravil, zejména jsou-li na dosedacích plochách stopy barvy, použijeme frézku. Otáčíme jí „proti zubům“, dokud obráběná plocha není hladká a rovná. Frézování nepřeháníme, zbytečně bychom zmenšovali šířku středového pouzdra.

2. Dalším problémem bývá závit zanesený barvou. Protáhneme jej tedy závitníkem. Stejně postupujeme, jsou-li poškozeny náběhy závitu. Většina kol má závit BSA 1,37”x 24 (tzv. anglický). Na silničních kolech se ale setkáme také se závitem označeným ITA 36×24 (tzv. italský). Italský závit je na obou stranách pravý, anglický je na straně u převodníků levý.

3. Frézka i závitníky jsou poměrně nákladné, navíc chyby při těchto úkonech se příliš nevyplácí. Doporučujeme tedy svěřit tyto dvě operace servisu.

4. Když máme rám připravený, můžeme přikročit k montáži misek. Všechny systémy používají stejný tvar klíče (například Shimano TL-FC32, Park Tool BBT–9 nebo ekvivalent jiného výrobce).

5. U montáže většiny MTB klik do rámu s domečkem širokým 68 mm musíme použít podložky. Jednu dáme nalevo, dvě pak na stranu k převodníkům. Pokud máme přesmykač s uchycením pod misku, použijeme i vpravo jen jednu podložku. Misky nezapomeneme před montáží namazat. Pro domeček o šíři 73 mm použijeme podložku pouze vpravo (pokud ji samozřejmě nenahradíme přesmykačem nebo napínákem).

misky ložisek 34 – 49 Nm
dotažení levé kliky 0,4 – 0,7 Nm
dotažení upevňovacích šroubů kliky 9 – 11 Nm
dotažení centrálního upevňovacího šroubu 40 – 67 Nm

6. Máme-li ložiska v rámu, vsuneme do nich kliku s integrovanou osou. Plochy, které budou ve styku s vnitřním kroužkem ložisek, opět namažeme. Některé sety obsahují různé podložky a těsnění, které patří mezi kliku a ložisko. Nezapomeneme je na osu navléknout.

7. Namažeme samostahovací šroub a drážky na ose.

8. Na osu nasadíme do správné polohy kliku a dotáhneme ji vyznačeným utahovacím momentem.

9. U některých typů slouží hlavní šroub pouze ke stažení ložisek (podobně jako se ježkem seřizuje hlavové složení). Upevnění kliky na ose pak obstarávají dva šrouby z boku.

10. Pokud bychom chtěli kliky naopak sundat, postupujeme obráceně. Povolením samostahovacího šroubu uvolníme kliku z osy.

11. Většinou je pak nutné osu z ložisek vyklepnout. Abychom nepoškodili drážkování osy, použijeme gumovou palici. Následuje již jen povolení misek s ložisky.

Karel Kuchler, foto: Štěpán Hájíček

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu