- 0 – minimální náročnost
- 5 – akce pro průměrně zdatného mechanika
- 10 – nastal čas navštívit servis
Potřebné nářadí:
- klíč na misky (například Shimano TL-FC32 nebo Park Tool BBT–9)
- imbusové klíče 5 a 8 mm
1. Při montáži misek středového složení je nutná naprostá souosost závitů pouzdra a rovnoběžné čisté zafrézování dosedacích ploch. Pokud tedy výrobce rám nepřipravil, zejména jsou-li na dosedacích plochách stopy barvy, použijeme frézku. Otáčíme jí „proti zubům“, dokud obráběná plocha není hladká a rovná. Frézování nepřeháníme, zbytečně bychom zmenšovali šířku středového pouzdra.
2. Dalším problémem bývá závit zanesený barvou. Protáhneme jej tedy závitníkem. Stejně postupujeme, jsou-li poškozeny náběhy závitu. Většina kol má závit BSA 1,37”x 24 (tzv. anglický). Na silničních kolech se ale setkáme také se závitem označeným ITA 36×24 (tzv. italský). Italský závit je na obou stranách pravý, anglický je na straně u převodníků levý.
3. Frézka i závitníky jsou poměrně nákladné, navíc chyby při těchto úkonech se příliš nevyplácí. Doporučujeme tedy svěřit tyto dvě operace servisu.
4. Když máme rám připravený, můžeme přikročit k montáži misek. Všechny systémy používají stejný tvar klíče (například Shimano TL-FC32, Park Tool BBT–9 nebo ekvivalent jiného výrobce).
5. U montáže většiny MTB klik do rámu s domečkem širokým 68 mm musíme použít podložky. Jednu dáme nalevo, dvě pak na stranu k převodníkům. Pokud máme přesmykač s uchycením pod misku, použijeme i vpravo jen jednu podložku. Misky nezapomeneme před montáží namazat. Pro domeček o šíři 73 mm použijeme podložku pouze vpravo (pokud ji samozřejmě nenahradíme přesmykačem nebo napínákem).
misky ložisek | 34 – 49 Nm |
dotažení levé kliky | 0,4 – 0,7 Nm |
dotažení upevňovacích šroubů kliky | 9 – 11 Nm |
dotažení centrálního upevňovacího šroubu | 40 – 67 Nm |
6. Máme-li ložiska v rámu, vsuneme do nich kliku s integrovanou osou. Plochy, které budou ve styku s vnitřním kroužkem ložisek, opět namažeme. Některé sety obsahují různé podložky a těsnění, které patří mezi kliku a ložisko. Nezapomeneme je na osu navléknout.
7. Namažeme samostahovací šroub a drážky na ose.
8. Na osu nasadíme do správné polohy kliku a dotáhneme ji vyznačeným utahovacím momentem.
9. U některých typů slouží hlavní šroub pouze ke stažení ložisek (podobně jako se ježkem seřizuje hlavové složení). Upevnění kliky na ose pak obstarávají dva šrouby z boku.
10. Pokud bychom chtěli kliky naopak sundat, postupujeme obráceně. Povolením samostahovacího šroubu uvolníme kliku z osy.
11. Většinou je pak nutné osu z ložisek vyklepnout. Abychom nepoškodili drážkování osy, použijeme gumovou palici. Následuje již jen povolení misek s ložisky.
Karel Kuchler, foto: Štěpán Hájíček
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT