Dan Polman a RAAM: Ani zranění mě neodradí

30.5.2019

Po několika letech, kdy se věnoval různým extrémním projektům a závodům, došel novopacký vytrvalec Daniel Polman k rozhodnutí pokusit se absolvovat nejtěžší silniční cyklistický závod na světě – Race Across America (RAAM). Limit na zvládnutí bezmála 5000 km dlouhé trasy ze západního pobřeží (Kalifornie) k východnímu pobřeží (Maryland) je pouhých 12 dní. Závodníci tak musí denně ujet minimálně okolo 450 km. Spí většinou maximálně dvě hodiny denně, jinak jedou prakticky nonstop. Na trase je čekají brutální vedra ve dvou pouštích, úseky s nepříjemným silným větrem a nekonečnými rovinami a také tři stoupání přesahující výšku 3000 m.

Závodník s sebou musí mít doprovodný tým, k tomu svému Dan dodává: „Už druhým rokem funguje náš Ultra Paka Racing Team. Jeho šéfem bude legendární český ultramaratonec Jíra Hledík, který se na RAAM vydal v roce 2012, ale bohužel ho kvůli zdravotním komplikacím nedokončil. Bylo by mi ctí, kdyby tentokrát tu pásku protnul po mém boku. No a potom tu jsou osvědčení ‘novopačtí pankáči’ včetně mě. Celkem budu mít v doprovodném týmu osm lidí. Není mezi nimi lékař ani fyzioterapeut, takže jsme skuteční amatéři. Ale věřím, že síla naší kamarádské party je nejvíc a v USA zafunguje stejně jako na evropských závodech.“

 

Závod napříč Amerikou vyžaduje i velmi důkladnou přípravu. A zdaleka to není jen o kole: „Hrozně moc času mě stojí organizace všech příprav kolem závodu – sehnat sponzory, zařídit letenky, ubytování, půjčení aut, pojištění, víza… Víc času strávím za klávesnicí než na kole. Jsem holt amatérský sportovec na plný úvazek – s velkými cíli a malým prostorem pro pořádný trénink,“ přibližuje přední český ultramaratonec. Jelikož Dan Polman si v Podkrkonoší rád užívá zimu, nejezdí najíždět kilometry do teplých krajin a trénuje za každých podmínek. Šlapání na trenažéru neprovozuje vůbec, i když letos musel udělat neplánovanou výjimku kvůli zranění.

 

Osud přihrál Danovi jeho první zlomeninu v životě v opravdu nevhodný okamžik. Při závodech v Hradci Králové se ve velké rychlosti dostal do hromadného pádu. Výsledkem byla tříštivá zlomenina klíční kosti, která se rozpadla na čtyři kusy. Nehoda se odehrála necelé dva měsíce před startem RAAM v době, kdy měl naplánované největší tréninkové dávky včetně 750 km dlouhého ultramaratonu v Itálii. Následovala operace a pomalá rekonvalescence: „Operace se doktoru Horáčkovi v Mladé Boleslavi podařila. Dával mi to dohromady prý 1,5 hodiny a takhle rozlámanou kličku ještě neviděl. Zotavování po takové ne zrovna jednoduché zlomenině jde pomalu, ale od první sekundy, kdy jsem si nahmatal zlomenou kost, jsem věřil v to, že do USA odjedeme. I můj skvělý doprovodný tým se k tomu takto hned postavil. Kluci prošli tímto nečekaným testem na jedničku. Začal jsem postupně procházkami, pak šlapal na trenažéru v garáži, což mě ukrutně nebavilo. No a když už jsem mohl pomalu začít jezdit venku, začalo otřesné počasí. Tak ošklivý květen nepamatuji. Ale byl jsem i v těchto podmínkách rád za jízdu venku.“

 

Dan tak i přes zranění a tréninkové manko na RAAM s Ultra Paka Racing Teamem vyrazí. Dokončení tak extrémního závodu v limitu se mezi cyklisty považuje za vítězství, protože zhruba polovina cyklistů (kteří se museli nominovat kvalitními výsledky v nominačních ultramaratonech) jej nedokončí. Dan si to plně uvědomuje: „Být nováčkem na takovém závodě mě jasně staví do kategorie jezdců, jejichž cílem nemůže být nic jiného, než závod dokončit ve zdraví a v limitu. To by byl obrovský úspěch, zvlášť po tom, co mě před závodem potkalo.“

Dan již má rozepsanou knihu, kterou chce po závodě vydat. Jak si na RAAM povede můžete sledovat na webu www.danielpolman.com a facebooku www.facebook.com/dandapolman.

Více o Danielu Polmanovi zde: https://danielpolman.com/dantym/o-dandovi-vysledky

(rh)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu