Jak zabalit digitální zavazadlo
text Jaromír Krejčí
foto a ilustrace autor a archiv zn. Shimano
Mobilní telefon se stal nepostradatelnou součástí moderního života a životního stylu, nejen u mladých, ale i u lidí produktivního věku, dokonce i u seniorů. Když píšu telefon, pak téměř automaticky myslím tzv. chytrý telefon, tedy tu placatou věc ovládanou dotykem, která mnohým napříč generacemi převrátila jejich životy naruby. Chytré telefony jsou nepostradatelným zdrojem informací, pojítkem s okolím a pomocníkem v kdečem. A protože se už bez svého telefonu uživatelé neobejdou, berou si ho pochopitelně s sebou i na cesty. S příchodem chytrých telefonů se tak leccos změnilo i na způsobu cestování.
Není tomu ještě ani moc roků zpátky, kdy jsem balil do svých brašen na výlet či dovolenou mobilní telefon jen jako další součást své povinné výbavy vedle oblečení, map, nářadí, lékárničky, foťáku apod. Jenže chytrý telefon – smartphone, jak se mu říká ve světě – na tom všem hodně změnil. Je to víc počítač než telefon a telefonování je jen jednou z jeho funkcí, a někdy ani to ne, pokud je to mobil bez hlasové SIM karty anebo se jedná o jeho „bratříčka“ tablet. Telefon tak už není jen další zátěží v zavazadle, ale bez nadsázky dalším plnohodnotným zavazadlem, které zahrnuje část výbavy, jako třeba mapy, průvodce, zápisník, rádio, foťák či kameru anebo některé dokumenty. Když už tedy takovou šikovnou hračku máme, je dobré využít ji naplno. Možnosti použití chytrého telefonu – nejen na cestách – závisejí jen na výkonu jeho procesoru, kapacitě paměti a paměťové karty, velikosti displeje a výdrži baterií.
I moje cestování, jak na výletech tady u nás doma, tak na zahraničních cestách, chytrý telefon zásadně ovlivnil. Chtěl bych se proto s vámi podělit ať již o své letité zkušenosti, tak také o náměty svých přátel, jak co do pomyslného „digitálního batohu“ nezapomenout zabalit.
Příprava digitální výbavy
Součástí výbavy chytrého telefonu jsou aplikace, jak se softwarové výbavě (programům) v mobilním světě říká. Jejich největší výběr je pro operační systémy Android a iOS (v naprosté většině případů je nabídka aplikací shodná), pro Windows Mobile je už nabídka užší. Sám používám od začátku telefon s Androidem, takže můj výběr aplikací v tomto článku odpovídá programové nabídce pro uvedenou platformu.
Všechny aplikace, které v tomto článku doporučuji, lze tedy nalézt na webu GooglePlay. Právě tam se dozvíte, zda je aplikace kompatibilní s vaším konkrétním telefonem. To je zásadní, protože některé nové aplikace nemusejí se starším operačním systémem spolupracovat. I když aplikaci nainstalujete, ještě nemáte vyhráno. Zkontrolujte si, že ji váš telefon zvládne spustit. Protože na starších modelech může být jejich použití velice pomalé.
Aplikace, které pracují s informacemi a daty nebo slouží ke komunikaci, vyžadují povětšinou konektivitu do internetu a komunikační aplikace se bez ní pochopitelně neobejdou. Ta může být buď značně problematická (nedostatečný signál), omezená (max. přenesená data či omezený čas), anebo drahá (zpoplatněný objem dat). Pokud se nelze na připojení spolehnout, existuje mnoho datově náročných aplikací (typicky mapy, průvodci a slovníky), které umějí pracovat také v režimu off-line, tedy s předem staženými daty. V tomto případě doporučuji připravit si dostatečně velkou paměť na jejich instalaci, abyste třeba v polovině dovolené nezjistili, že nemáte kam ukládat fotografie, protože v paměti telefonu máte nahrané mapy celé Evropy. Mimochodem, jistá hygiena před cestou se tedy docela vyplatí a není od věci telefon trochu promazat a pročistit. A ještě rada u programů, které pracují s externími úložišti: nezapomeňte před cestou zkontrolovat, zda jsou nastaveny pro přenos dat pouze v režimu Wi-Fi.
Aplikace se vyvíjejí a data, se kterými pracují, se mění, proto je třeba čas od času je aktualizovat. Miluji, když mi uprostřed hor, kde sotva stáhnu základní informaci o počasí, mi mobil nabídne aktualizaci poloviny mých nainstalovaných aplikací, nejlépe i mapových dat. Tu je samozřejmě potřeba odložit na dobu, až budete na rychlém a nelimitovaném připojení. Je tedy důležité nastavit si správně aktualizace pouze na sítích Wi-Fi. Opět však platí, že se ještě doma před cestou vyplatí v rámci oné výše uvedené „hygieny“ aktualizovat, co se dá.
Být stále v kontaktu
Mnoho lidí se nedokáže na dovolené odpoutat od svého domova a chce být stále v kontaktu s rodinou, se svými přáteli anebo je nutné spojení s kolegy v práci. Ostatně i proto si s sebou telefon berou. Ačkoliv je dnes telefonování v rámci zemí EU levné, chytrý mobil nám dává daleko širší možnosti, jak komunikovat na cestách. Ale co když se podíváme někam, kde minuta hovoru stojí tolik, co polovina oběda doma? Posílat předražené SMS, to už dnes nikoho nebere. Máme tu přece sociální sítě a komunikátory. A když se připojíme na data, nic nám nestojí v cestě o každém svém zážitku dát hned vědět celému světu. Je to dost žalostné, ale je to bohužel trend. Mně osobně je třeba představa selfie na Facebooku naprosto cizí, ale chápu, že pro někoho je takto sdílený zážitek nutností. Takovýmto uživatelům asi nemusím připomínat, aby si nezapomněli nainstalovat „apku“ pro Facebook, Twitter, Instagram či jinou svoji oblíbenou sociální síť.
Osobně za daleko praktičtější považuji mít nainstalovaný nějaký komunikační program, který nám umožní pružněji než e-mail zajistit spojení s přáteli: Messenger, WhatsApp, Hangouts, Skype nebo třeba ICQ (to se fakt ještě používá). Bude vás to sice otravovat a doporučuje se na cesty tyto aplikace odinstalovat, ale je lepší je pouze vypnout nebo prostě ignorovat, zkrátka nechat je jen „v pohotovosti“. Komunikátory jsou totiž nejlevnější a zpravidla i nejpružnější způsob spojení s někým, kdo nám může v případě potřeby z domova snáze pomoci. A ještě něco. Přes některé z nich lze uskutečnit zdarma (jsou-li data zdarma, tedy třeba na Wi-Fi) VOI telefonní hovor. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat.
Bez mapy ani ránu
Na mapy jsem zatížený a považuji je za základní a povinnou výbavu každého (cyklo)turisty. Když jsem ještě před několika málo lety psal pro Cykloturistiku seriál S mapou na cestách, nevěnoval jsem v něm digitální kartografii více než jen jeden díl. Kdeže jsou ty romantické doby, kdy se používala buzola pro správnou orientaci papírové mapy a vyplatilo se umět ji číst, odhadnout na ní vzdálenost či převýšení. Dnes nás GPS lokalizuje pokaždé, když se ztratíme a několikerým kliknutím do mapy získáme návrh trasy do cílového místa. Je to degradace práce s mapou, ale uznávám, že je to mimořádně pohodlné. Přesto však na klasické mapy nikdy nezapomínejte. Mobil se může vybít, rozbít nebo se prostě zblázní a budete v háji. Navíc, stojím si za tím, že kdo jezdí tupě podle navigace, neví vlastně, kudy jel. Klasická mapa je také větší a poskytuje lepší nadhled.
Nejen v českém prostředí jsou dominantní mapovou aplikací Mapy.cz (existuje mimochodem i dobře fungující mobilní verze stejnojmenného webu), kterou ve světě znají pod značkou Windy Maps. Neomezují se totiž, jak dobře známo, jen na Česko a Slovensko, kde mají původní obsah, ale díky podkladům OpenStreetMaps (OSM) mají uživatelé k dispozici topografické mapy celého světa v perfektní kartografické kvalitě s alternativou v podobě leteckých, popř. satelitních snímků. Jsou bez reklam a ke stažení také off-line. V případě velkých zemí není nutné stahovat celé státy jako dříve, ale jen regiony. Někteří uživatelé je dokonce považují za naprosto dokonalé a jediné. Jistě, jsou bez pochyby výborné a jedny z nejlepších, ale není to jednoznačné.
Konkurencí pro Mapy.cz jsou třeba PhoneMaps s mapami vytvořenými nakladatelstvím SHOCart, resp. jeho mateřské firmy Freytag & Berndt. Jsou také zdarma, bez reklam a prostřednictvím OSM rovněž pokrývají celý svět. Jejich jistou výhodou je, že off-line vektorové mapy lze stahovat v dlaždicích po 50 km, což může být ve výsledku mnohem úspornější než stahovaní celých zemí či regionů.
A do třetice globálních map světová klasika, mapová aplikace Locus Map. I základní bezplatná verze toho umí hodně a za velmi přijatelnou cenu je k dispozici profesionální verze Locus Map Pro, která toho umí mnohem více, včetně třeba předpovědi počasí a nástrojů pro Geocaching a hlavně vás zbaví otravné reklamy. K aplikaci je mnoho doplňků, ale co je nejzajímavější, můžete do ní nahrát mapy 14 vydavatelů, včetně takových jako IGN France, Kompass, Swiss Topo nebo britský Ordnance Survey i SHOCart. Nejásejte předčasně, špatná zpráva je, že až na mapy OSM jsou to mapy placené.
A teď něco, co vám náladu opět zvedne. To, co jsem právě vyjmenoval, je dostupné také v podobě samostatných aplikací a za určitých podmínek zdarma. O mapách SHOCart jsem psal výše, ale zkusit můžete třeba Géoportail mobile, Mapas de España, Swiss Map Mobile, Sverige Topo Kartan. Pro Británii jsou kromě topografické jedničky Ordnance Survey a jejich OS Maps k dispozici také pěkné alternativní rendery OSM v podobě GB Offline Road Map anebo Great Britain Topo Maps. Ke stažení je také rakousko-německá KOMPASS Wanderkarte, která rovněž ve svém renderu OSM pokrývá celý svět. Mapy najdete i v aplikacích bergfex Tours & GPS a Alpenverein aktiv. Výběr digitálních map nikdy nebyl lepší…
Některé z výše uvedených aplikací vám umožňují nahrát do mapy i trasy. Ty si můžete předem připravit v klidu domova a v terénu je jen sledovat. Mně se třeba pro přípravu dálkových tras osvědčila služba Bikemap.net, která má i svoji stejnojmennou mobilní aplikaci. Pro domácí trasy se za daným účelem hodí spíše některá z trojice prvně uvedených mapových aplikací. K mapám ještě jednu radu. Ačkoliv máte stažené mapy off-line, aplikace nemusejí umět pracovat pouze s uloženými daty a na hranici mapových dat mohou bez varování přejít do on-line režimu, což vás může stát hodně z datového kreditu.
Jedeme k cíli
Dobrý výběr mapy vám umožní najít cestu a vyčíst z ní spoustu dalších informací. Jenže co je dobré pro kolo nebo pěší výlet, nemusí úplně platit i pro jízdu autem. Pokud se na výlet či dovolenou vypravíte autem, dobrá navigace dnes již patří ke standardu cestování.
Navigaci v autě zvládnou i mnohé z výše uvedených aplikací. Proč například instalovat další mapy, když slušně navigovat zvládnou i Mapy.cz? Protože pro navigaci v autě jsou vhodnější na toto zaměřené aplikace, které umějí pracovat s provozem či uzavírkami, jako třeba Waze nebo GoogleMaps, tedy samozřejmě pokud jste on-line. Ale své mobilní aplikace mají i výrobci původně specializovaných autonavigací jako TomTom s jeho TomTom GPS Navigation Traffic, která je ovšem placená. Klasika v cestovních mapách je ViaMichelin.
Navigace zná každý, ale existují i doplňkové aplikace, které se mohou po cestě hodit. Auto potřebuje občas natankovat a takový Waze zná i ceny benzinu. Ale ceny lze zjistit pomocí aplikací jako Tank Navigator CCS nebo Pumpdroid, a dokonce i Mapy.cz. U nás ceny možná tolik neřešíte, pokud máte trochu času a rozumu a netankujete plnou na dálnici, ceny se moc neliší. Ale v zemích, kde jsou mýtnice a je drahé sjet z dálnice, je to jiná. A pokud je tam ještě palivo o mnoho dražší než u nás, může vám šikovná aplikace pomoci ušetřit hodně peněz. Takovou zemí je Itálie, kde se mi osvědčilo najít si levnější pumpu na dálnici pomocí aplikací Prezzi Benzina nebo Prezzi Carburanti.
Rady na cestu do kapsy
K mapám nerozlučně patří také turistické průvodce. Ty klasické jsou povětšinou velké a těžké, takže nepraktické. Jejich elektronická podoba je navíc mnohem praktičtější s ohledem na možnosti vyhledávání nebo záložky. Vlastně už samy mapové aplikace jsou často také průvodce. Stačí kliknout do mapy na objekt (většinou musíte být on-line) a hned o něm víte spoustu věcí. Ale pojďme se podívat na opravdové průvodce, u nichž jsou hlavním cílem právě informace. Kdo by neznal Lonely Planet. Nainstalovat si můžete jejich stejnojmennou aplikaci s odlehčenou verzí průvodců. Podobně jako u map, tak i v průvodcích má slovo francouzský Michelin se svojí Michelin Travel, Marco Polo nabízí Marco Polo Tours a německý ADAC své ADAC Tourset-app, průvodce od Freytag & Berndt jsou k mání po zaplacení v mapách PhoneMaps. Mnoho průvodců vydávají i turistické centrály. Třeba pro Londýn si můžete stáhnout jak Visit London Official City Guide, tak i desítku dalších. Spousta rad, obrázků, tipů, ale i třeba možnost zakoupit vstupenky on-line, to vše nabízejí průvodce v mobilu. A to nemluvím o tom, že své průvodce mívají i různé památky a muzea. Jako příklad aplikace Klíč k památkám od NPÚ. Je třeba hledat. Průvodců pro města, regiony i státy je nepřeberně. Než někam vyrazíte, projděte obchod s aplikacemi a najděte si tu svoji. Jsou zdarma i placené. Ne všechno je skvělé, ale najdete jich tolik, že se vám z toho bude točit hlava. A je to většinou zadarmo! (Nebo s reklamou.)
Ubytování
Jedno z dalších nesmírně praktických využití chytrého telefonu, které mně osobně zásadně změnilo cestování, je nalezení a popřípadě i rezervace ubytování. Obvykle ani nebivakuji tam, kde to zrovna vyjde, není-li k tomu důvod. Preferuji nocleh v kempu nebo ubytování pod střechou. Ačkoliv mívám představu o plánu své cesty, události mne donutí nezřídka trasu změnit, což znamená i operativní nalezení místa noclehu.
Jedním z nejjednodušších způsobů je podívat se do mapové aplikace. V dobré topografické mapě bývají kempy zakresleny, ale ne ve všech na ně lze kliknout pro další informace, třeba zda vůbec existují i ve skutečnosti. Mohou tam být i hotely a penziony, ale jak poznáte ten nejvhodnější? Na tohle se hodí vyhledávače a ty, které znáte z klasických webů, mají své pro mobily optimalizované aplikace. Pro kempy je jeden z nejobsáhlejších Camping.info. Své aplikace mají i kempinkové asociace, takže zkusit můžete ADAC Camping či ACSI Campsites Europe. Některé vyhledávače pro mobil dokonce nemají ani svůj webový protějšek, např. Camping Spain and Portugal. Věděli jste, že existuje něco jako kempink na zahradě? Jsou hned dvě služby pro provozovatele mikrokempů: Gamping se svojí vlastní aplikací anebo en.Campspace.com se slušně provedenou mobilní stránkou. Výběr je omezený, ale je to další alternativa, která se může hodit.
Pokud preferujete volné táboření, doporučuji zajímavou pro mobil responzivní stránku wildcamping.tips/cs/ (v době psaní tohoto článku v lednu 2019 byla aplikace nedostupná) se spoustou tipů na přespání na odpočívadlech, loučkách či docela zajímavě „zašitých místech“. Jenom je jich zatím z mého pohledu žalostně málo a jsou spíše pro automobilisty. Svoji aplikaci s přehledem volných tábořišť v Belgii nemá ani web bivakzone.be, nebo web s příšerně dlouhou adresou sites.google.com/site/paalkampeerders/English, který nemá ani responzivní verzi, takže se musíte s tímto hendikepem na mobilu vyrovnat.
Pokud dáváte přednost přespání pod střechou, pak vám patrně nemusím představovat Booking.com. Díky této aplikaci máte na poslední chvíli šanci sehnat třeba i hodně luxusní ubytování za cenu turistické chaty. Možná se na vás ve čtyřhvězdičkovém hotelu za cenu lepšího kempu budou dívat divně, ale i to je možné, máte-li štěstí. Alternativou jsou aplikace jako Trip.com či Hotelmost. Pokud se vám nechce instalovat X aplikací a všude se registrovat, pro nalezení nejlevnější nabídky mohu doporučit agregátory Trivago (ano, to je ten s těmi vlezlými hipsterskými reklamami) nebo TripAdvisor. Druhý jmenovaný je i velkým rádcem nejen při výběru hotelu, ale i v různých destinacích. Vidíte, málem bych zapomněl. Recenze. Čtěte je. Občas se najde nějaký trolí příspěvek, ale tohle je něco, co vám pomůže najít si ubytování, které vás nezklame. Dáváte-li přednost hostelům, tak určitě znáte Hostelworld. Nahrajte si aplikaci a už můžete rezervovat. To je na tom nejlepší. Najdete si zařízení, pošlete rezervaci, zaplatíte většinou předem kartou a dojedete.
Alternativou pro stanování a tradiční ubytování je ubytování v soukromí, tedy buď sdílená ekonomika v podobě Airbnb, nebo – chcete-li poznat místní obyvatele osobně – je tu Couchsurfing. Mezi námi cykloturisty samozřejmě nemohu zapomenout na cykloturistickou komunitní síť WarmShowers. Všechny tyto sítě mají své osvědčené aplikace. Teprve s nimi získává tento způsob ubytování své kouzlo.
Celý článek najdete na v tištěné verzi nebo na www.alza.cz či www.floowie.com/cs/vpress/publikace
Přidat komentář