Královská dovolená ve středních Čechách

2.6.2020

Středočeský kraj je v mnoha směrech unikátní místo na mapě České republiky, a z toho důvodu, že jako prstenec obepíná Prahu, by mohl být z turistického a rekreačního hlediska trochu opomíjen. Neprávem! Dovolte mi to vysvětlit. Je to zdaleka největší kraj v České republice s největším počtem obyvatel, avšak co do hustoty osídlení se dokonce pohybuje pod celostátním průměrem. Když navíc vezmeme v potaz, že většina obyvatel je soustředěna do velkých měst a jejich okolí, je jasné, že zbytek kraje je oázou klidu a nedotčené až divoké přírody. Obrovská území, jako kupříkladu Brdy nebo Křivoklátsko jsou extrémně řídce osídlená a nabízejí skvělé podmínky pro odpočinek a rekreaci.

Středočeský kraj je krajem českých králů. Můžeme se pyšnit Karlštejnem, Křivoklátem, Konopištěm, Kutnou horou a dalším místy, kudy kráčela historie českého národa a stojí je za to navštívit a poznat. Na Budči byl vychováván a vzděláván svatý Václav, v Blaníku sídlí naše spásné vojsko, a když už se pohybuji na hranici legend z naší historie, také Kazín, Tetín i Libušín se nacházejí u nás v kraji. Hustota hradů, zámků a zřícenin je u nás skutečně mimořádná: Kokořín, Točník, Mělník, Nelahozeves, Český Šternberk, Okoř, Loučeň, Žleby, Kačina nebo prezidentský zámek v Lánech jmenujme za všechny ostatní. Řada z nich má pro naši národní integritu takový význam, že by mělo být skoro povinností je navštívit a poznat, což, myslím vrchovatou měrou platí především o památníku Lidice na Kladensku.

Historické a kulturní dědictví kraje je nepopiratelné, proto bych rád na tomto místě připomněl především přírodní charakter našeho území. Bohatost řek Středočeského kraje u nás těžko hledá konkurenci. Nejdelší česká řeka Vltava se tu v úrodném rovinatém kraji stéká s Labem, zatímco Sázava a Berounka jsou i se svými přítoky hluboce zaříznuté do hustě zalesněného území. Okolí řek, včetně ještě nezmíněné Jizery a dalších menších toků, jsou samozřejmě vítanými rekreačními oblastmi a podél většiny z nich vedou značené i zbudované cyklostezky. Krajem také prochází několik mezinárodních dálkových cyklotras. Věřím, že bude významně stoupat rekreační potenciál Brd, což se bude týkat také cyklistů, neboť je to jedna z nejzajímavějších přírodních lokalit u nás.

Jako obrovskou výhodu Středočeského kraje vidím v tom, že je to odtud všude blízko. Nemusíte nikam daleko cestovat, vše je na dosah – kultura, historie, muzea, industriální památky, příroda a všude mezi tím spousta cyklostezek. Když vyrazíte na výlet s dětmi, nemusíte šlapat desítky kilometrů, abyste něco zažili, vše je tu doslova na pětníku.

V kraji jsme zmapovali přes tři desítky rozhleden, stejné množství kempů a dvacítku pivovarů, což jsou nepochybně také zajímavá místa pro cyklistický výlet. Z nespočtu cyklistických výletů jsme vybrali a zmapovali jedenáct nejzajímavějších, ale sami jich v našem bohatém kraji jistě vymyslíte nekonečné množství.

Jsem přesvědčený, že se u nás budete mít „královsky“ a že vaše cyklistická dovolená ve Středočeskému kraji bude plná nevšedních zážitků.

11 cyklovýletů pro začátečníky i zdatné cyklisty
V 11 cyklovýletech naleznete tipy na zajímavé cyklovýlety po středních Čechách. Na trasách, které se klikatí krásnou a rozmanitou krajinou, se aktivně seznámíte s regionem v srdci naší země. Nechybí zastávky v zajímavých městech, u historických památek, muzeí a dalších zajímavostí. Všechny výchozí i cílové body leží u železničních zastávek, a tak můžete svá auta zanechat doma a vydat se na výlet vlakem.

Za všechny výlety jeden typický:

Po stopách českých králů

Nižbor -> Stradonice -> Beroun -> Tetín -> Srbsko

délka: 17 km

převýšení: 310 m

náročnost: lehká

Malebné údolí řeky Berounky v okolí Berouna sleduje nenáročná cyklostezka. Pokud se vydáte s malými dětmi, můžete trasu rozdělit na ještě kratší úseky – z Nižboru do Berouna (10 km), nebo z Berouna do Srbska (7 km). Přijedete-li autem pak můžete pro návrat využít vlak.

Výlet zahájíme u vlakového nádraží v Nižboru (parkoviště se nachází přes řeku u benzinové pumpy), kde můžeme hned navštívit architektonicky zdařilou restauraci Zastávka umístěnou stylově ve starém drážním skladu a vagónu. Budete-li mít štěstí, obsluhovat vás bude sám pan majitel, kterým je český herec Tomáš Hanák. Než se vydáte na cestu podél řeky do Berouna, můžete ještě vyšlápnout kopec a navštívit zdejší zámek, který leží na skále nad řekou. V zámku naleznete expozici věnovanou keltské kultuře a archeologickým nálezům z nedalekého významného oppida ve Stradonicích.

 

Cyklostezka 0050 vás povede po pravém břehu řeky Berounky. Nemusíte se bát, že zabloudíte. Cyklotrasa pojmenovaná „Po stopách českých králů“ je značena vlastní značkou, začíná za dráhou pro BMX kola a dovede vás až k fotbalovému hřišti v Berouně. Než sem však dojedete, minete obec Stradonice s bývalým keltským oppidem a Hýskov, kde se můžete osvěžit místní vyhlášenou zmrzlinou (o její kvalitě se můžete sami přesvědčit, stačí přejet přes nový most vybudovaný pod jezem) nebo se můžete schladit v řece Berounce a zaplavat si u místního jezu, který vytvořil příhodné podmínky pro koupání.

U berounského fotbalového hřiště opustíte stezku Po stopách českých králů a přejetím dvou mostů přes řeku se dostanete k Pražské bráně. Za ní se vám otevře Husovo náměstí s infocentrem, Muzeem Českého krasu a Plzeňskou bránou, na jejíž ochoz můžete vystoupat a prohlédnout si jádro královského města z ptačí perspektivy. Pokud vám vyhládlo, posílit se lze v centru města. Na výběr máte z řady restaurací nabízející českou i mezinárodní kuchyni. V Berouně se také můžete zdržet a zajet na Městskou horu s rozhlednou, dětským hřištěm a medvědáriem, kde žijí večerníčkoví Méďové Matěj a Kuba.

Z berounského náměstí pokračujte po modrém značení k železničnímu a autobusovému nádraží, kde minete pivovar Berounský medvěd a vydáte se po cyklotrase 8245 zvané „Stezka sv. Ludmily“ do Tetína a dále podél pravého břehu řeky Berounky na nádraží do Srbska, kde trasa končí. Tetín byste však neměli vynechat a na chvíli se zde zastavit. O založení zdejšího hradiště se dle pověstí zasloužila bájná Teta, sestra kněžny Libuše. Do historie zdejšího místa se o několik let později zapsala další žena, kněžna Ludmila – babička sv. Václava – která byla na Tetíně zavražděna. Dnes tu nalezneme zbytky královského hradu založeného Václavem II., kostely vystavěné na významných místech, muzeum mapující historii zdejší krajiny i vyhlídková místa na poklidnou řeku Berounku protínající skály Českého krasu.

Zdatnější z vás si mohou cestu ze Srbska prodloužit až na Karlštejn, a to po levém břehu řeky, kde opět pokračuje stezka Po stopách českých králů (stezka končí v Dobřichovicích, kde se napojuje na další trasy vedoucí do Prahy).

Celé téma si můžete přečíst v tištěné verzi nebo elektronicky na https://www.alza.cz/media/cykloturistika-4-2020-d5859365.htm

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu