Kopřivnický Drtič, zcela netradiční maraton

10.8.2006
<p>Již tuto sobotu se jede na východě naší republiky jeden netradiční MTB maraton, zřejmě jediný svého druhu. Drtič je nezávodní a poloorientační MTB maraton a to jej činí značně odlišným od ostatních maratonů. Pro ty, kdo Drtiče znají, stačí pro letošek uvést jen dvě změny: trasa vede po dvou letech opět přes Lysou a medaili v cíli letos dostane úplně každý. Jinak se nic z osvědčeného a oblíbeného nemění.</p>

Účastníci při prezentaci vyfasují kvalitní barevnou mapu se zakreslenou a popsanou tratí a pak je to již jenom na nich, kolik toho zvládnou. Přílišného bloudění se však obávat nemusí, neboť trať vede z větší části po turistickém značení a místa, kde pořadatelé předvídali bloudění, jsou označena. Bikeři jsou tak ale občas přinuceni mrknout do mapy, kam mají dál jet. Mnohem zajímavější je ale nezávodní charakter akce, to činí z tohoto maratonu opravdu poklidnou akci. První dojíždějící do cíle nejsou nijak oceňování, a tak většina účastníků doopravdy nezávodí, občas zastaví, aby počkali na kamarády nebo se podívali do mapy, jedou-li dobře, a trať a průjezd krajinou si tak spíše vychutnají.
Jediným pravidlem při Drtiči je, že všichni vyrazí na tzv. nejdelší trasu, na které sbírají tzv. kontroly, a po této trase jedou tak dlouho, dokud mohou. Pokud jim dojdou síly, tak mají od pořadatelů zakreslené tzv. zkracovačky, které je dovedou poklidněji do cíle. V cíli se každému zapíše čas dojezdu a počet razítek. Kontroly jsou taktéž raritní, jsou dvojího druhu: pevné, předem známé horské chaty, kde si účastnící sami narazí do mapy razítko a od roku 2004 také tzv. tajné kontroly, což jsou dobře viditelné cedule s kleštičkami známými z orientačních běhů. Rozmístění tajných kontrol není dopředu nikomu známo a dokonce není znám jejich počet, čímž nikdo až do cíle nebude vědět, zda-li byl úspěšný a projel všemi kontrolami.

Drtič je tak znám tím, že skoro nikdo se nikam nežene a většina účastníků spojí návštěvu horské chaty také s občerstvením a odpočinkem. První časový limit je totiž plných 11 hodin a je určený pro ty, co chtějí stihnout losování tomboly od začátku. Každý rok se však najde početná skupina těch, kteří dají přednost tomu, aby za každou cenu sesbírali všechny kontroly. Pro ně je určen druhý časový limit 13 hodin, ale ani ten není pořadateli striktně dodržován, a tak vás zapíšou, i když dojedete 14 hodin po startu.
Ačkoliv je průběh Drtiče spíše pohodový, tak fyzicky má k pohodě daleko, rozhodně to není žádná padesátka po rovině. Při Drtiči objedete rozsáhlé území Beskyd, zdoláte nejvyšší vrchol, Lysou horu a jen při stoupání na tento jediný kopec nastoupáte více než 1000 výškových metrů. Dále se podíváte téměř na hranici se Slovenskem na Bílý Kříž a mnoho dalšího. Nejdelší trasa měří 120 km a má převýšení 3000 metrů. Den vrcholí v předvečer tombolou, kde mají všichni přítomni stejnou šanci vyhrát některou z hodnotných cen.
Přihlásit se můžete i hodinu před startem a nemusíte mít obavy z tlačenice na trati, počet účastníků se odhaduje na 500, ale ti se při nezávodním tempu brzy rozplynou v prvních Beskydských stoupáních.
Pozvánku, mapu, graf převýšení a informace z minulých ročníků naleznete
na: www.cykloart.cz/drtic.

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu